Hiphopam raksturīgās dejas

Mūsdienās hiphops ir iemantojis lielu popularitāti teju vai visā pasaulē, tāpēc daudzi droši vien zina, kas ir hipohops, kas tam raksturīgs – kāda māksla, dejas, ģērbšanās stils utt., bet droši vien ir cilvēki, kas par hipohopu neko daudz nezina. Hiphops viena no subkultūrām, kurai raksturīgs ir ne tikai kopīgs vizuālais izskats (ģērbšanās stils), māksla (grafiti), […]

Mūsdienās hiphops ir iemantojis lielu popularitāti teju vai visā pasaulē, tāpēc daudzi droši vien zina, kas ir hipohops, kas tam raksturīgs – kāda māksla, dejas, ģērbšanās stils utt., bet droši vien ir cilvēki, kas par hipohopu neko daudz nezina.

Hiphops viena no subkultūrām, kurai raksturīgs ir ne tikai kopīgs vizuālais izskats (ģērbšanās stils), māksla (grafiti), mūzika, bet arī dejas. Hiphopam raksturīgas ir tādas dejas kā breiks (angļu: breakdance), hauss jeb hausmūzika (angļu: house), fleksings (angļu: flexing) un citas.

Kas ir breiks? Kas raksturīgs breikam?

Breiks ir viens no vecākajiem ielu dejas stiliem, kas sākumā radās kā izklaidējošs priekšnesums – puiši šīs dejas laikā dejoja pauzēs, kamēr pasākuma vadītājs atpūtās. Tā pirmsākumi meklējami 20. gadsimta 70. gados Ņujorkā, Bronksā. Sākumā breika dejošanā tika iekļauti dažādi cīņas elementi.

Nedaudz vēlāk dejotāji jau sāka apvienoties dažādās grupās; kā dažas no pirmajām breika grupām var minēt „Planet B-Boy”, kā arī „NY City Breakers”.

Breikam ir raksturīgas diezgan sarežģītas kustības – griešanās uz galvas un lauztas (lauzītas) un akrobātiskas kustības. Noteikti jāpiemin, ka, lai izpildītu breika kustības, ir jābūt labā fiziskā stāvoklī, jo tās prasa lielu fizisku spēku. Atšķirībā no citiem deju viediem (tautiskajām dejām, modernajām dejām), breika dejošana notiek ne tikai stāvot kājās, bet arī uz grīdas, piemēram, dejojot uz rokām, galvas vai muguras.

Lai iemācītos breiku, no cilvēka tiek prasīts daudz laika un, protams, arī daudz darba – tas ir arī galvenais iemesls, kāpēc daudzi salīdzinoši ātri pamet deju nodarbības.

Vārds „breakdance” ir cēlies no diviem dažādiem angļu valodas vārdiem – no vārda „to break”, kas latviešu valodā nozīmē „salauzt”, un no vārda „dance”, kas latviešu valodā nozīmē „deja”.

Breiks attīsta cilvēka līdzsvaru, ritma izjūtu, koordināciju un arī ātruma izjūtu. Nevar nepieminēt, ka breiks attīsta arī cilvēka prāta spējas.

Ja tu esi labs breikeris vai ja tu zini, ka tu par tādu vēlies kļūt, tad noderīgi tev būtu zināt, ka, iesaistoties dažādos kolektīvos, kas pārstāv breiku, tev tiks dota iespēja piedalīties dažādos breiku šovos un sacensībās gan Latvijā, gan arī citur pasaulē. Derētu atcerēties arī to, ka iesaistīšanās kādā breikeru kolektīvā vai skolā prasīs nelielus naudas līdzekļus no tevis, jo par treniņiem, dalību pasākumos, deju tērpu u.c. lietām pārsvarā ir jāmaksā, taču vienmēr pastāv iespēja laimēt naudu kādā no totalizatoriem.

Breiku var uzskatīt par vienu no hiphopa kultūras pamatelementiem.

Kas ir hauss? Kas raksturīgs hausam?

Hauss (tiek saukts arī par hausmūziku) ir elektroniskās deju mūzikas apakšžanrs, kura pirmsākumi meklējami pagājušā gadsimta 80. gadu vidū un kurš plaši izplatījies Amerikas Savienoto Valstu (ASV) dievidos.

Vārda „hauss” izcelsmi parasti saista ar Čikāgas kluba „The Warehouse” nosaukumu, kuru nereti tika saīsināts kā „The House”.

Kā vienojošo hausa mūzikas elementu var minēt 4/4 taktsmēru, kuru pārsvarā veidoja ar dažādiem elektroniskajiem līdzekļiem.

Kas ir fleksings? Kas raksturīgs fleksingam?

Fleksings ir ielu dejas veids, kas cēlies Ņujorkas, precīzāk, no Ņujorkas rajona Bruklinas, kura pirmsākumi meklējami pagājušā gadsimta beigās.

Fleksingam ir raksturīgas ritmiskas un akrobātiskas kustības, kuras ietver sevī arī planēšanu, dažādas grīdas kustības u.c.

Viens no fleksinga pārstāvjiem uzskata, ka fleksings ir kļuvis par fenonmenu visā Bruklinā, un šobrīd fleksings ļoti plaši izplatās visā pasaulē.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *